Jak usuwać niedoskonałości i nadmiar sebum?

usuwanie niedoskonalości i sebum

Większość kobiet zna sytuację, gdy zaplanowany miły wieczór psuje pryszcz, który wyskoczył tuż przed randką. Ratunkiem jest wtedy maskujący kosmetyk. Jest to dobre rozwiązanie „na chwilę”, gdyż niedoskonałości powinno się leczyć, a przede wszystkim nauczyć się, jak im zapobiegać. Także tłusta skóra, której posiadaczki narzekają na nadmiar sebum, wymaga specjalnej pielęgnacji.

Jakie problemy może mieć skóra?

Wiele kobiet skarży się na przebarwienia, które zazwyczaj są wynikiem nierównomiernego rozmieszczenia melaniny. Powstają one u kobiet, które często i nierozważnie korzystały z kąpieli słonecznych. Inną przyczyną są wahania poziomu hormonów, występujące w ciąży, ale także podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. U osób o jasnej karnacji pojawiają się piegi. Przebarwieniom można zapobiegać używając kremów z filtrem i ostrożnie korzystając ze uroków słonecznej pogody.

Inną niedoskonałością są zatkane pory, które pojawiają się jako wynik zaniedbań w pielęgnacji, np.

niewłaściwy demakijaż lub stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Przypadłością dręczącą kobiety o cerze trądzikowej są wypryski, które z pewnością nie dodają uroku. Najtrudniej usunąć prosaki, czyli twarde grudki, które powstają u ujścia gruczołu potowego oraz kaszaki, czyli miękkie torbiele. W pozbyciu się tych niedoskonałości może pomóc wykwalifikowana kosmetyczka.

Jak walczyć z niedoskonałościami?

Zmasowany atak pryszczy potrafi odebrać radość życia. Gdy takie nieszczęście spadnie na nas, nie załamujmy się, a zacznijmy działać. Krostek nie wolno wyciskać, gdyż może to prowadzić do stanu zapalnego, który jeszcze bardziej pogorszy stan skóry, a ponadto ślady po takiej brutalnej ingerencji długo będą widoczne na naszej twarzy. Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków jest dokładne oczyszczanie twarzy za pomocą żelu do mycia i toniku o działaniu antybakteryjnym. Przyda się także delikatny krem, który nawilży skórę, ale jej nie obciąży. Na oporne wypryski warto zastosować sztyft leczniczy, który wysuszy wykwity. W ostateczności wybierzmy się do lekarza dermatologa, który oceni stan skóry i, w razie potrzeby, dobierze odpowiednie leki.

Przebarwienia z pewnością całkowicie nie znikną, ale pomóc może przemywanie ich sokiem z cytryny czy okład z zielonego ogórka. Jeśli nie wierzymy w działanie kosmetyków naturalnych, kupmy w sklepie kosmetycznym serię wybielających preparatów i wytrwale je stosujmy. Zanieczyszczone pory łatwo oczyścić za pomocą specjalnych plasterków, które nakleja się na wybrane miejsca, a następnie odrywa energicznym ruchem.

A co z tym nieszczęsnym sebum?

Nadmierne wydzielanie sebum to wynik niedoczynności gruczołów łojowych, a przyczyną tego zjawiska jest pewien rodzaj nierównowagi w organizmie, będący wynikiem zmian hormonalnych,   nieprawidłowej diety, stosowania kosmetyków niedostosowanych do typu skóry, używania antykoncepcji hormonalnej, ciąża. Aby zmniejszyć produkcję sebum, należy prawidłowo pielęgnować skórę. Przede wszystkim, należy myć twarz delikatnym mydłem i letnią wodą. Warto także używać głęboko oczyszczających maseczek, co pomoże w usunięciu toksyn z powierzchni skóry i odmłodzi cerę. Raz w tygodniu nałóżmy maseczkę nawilżającą, gdyż wysoki poziom sebum nie oznacza dobrego nawilżenia, a wręcz przeciwnie: wysuszona cera produkuje sebum, by się bronić przed wysuszeniem. Brzmi to nieco dziwnie, ale tak właśnie jest. Oczyszczanie cery wspomagają także peelingi. Można je stosować nawet co drugi dzień. Na stan skóry ma także wpływ to, co jemy i pijemy. Osoby o tłustej skórze powinny ograniczyć spożycie cukrów, soli, czekolady, smażonych potraw i alkoholu. W jadłospisie powinny się znaleźć niskotłuszczowe pokarmy bogate w białko, produkty pełnoziarniste, świeże owoce i liściaste, zielone warzywa.

Niedoskonałości skóry nie są niczym przyjemnym, ale jeśli są naszym problem, nie należy się załamywać i zastanawiać nad zasłanianiem twarzy. Jeśli zastosujemy odpowiednie rytuały pielęgnacyjne, będziemy przestrzegać zasad zdrowego stylu życia i wykażemy się cierpliwością w tych działaniach, stan skóry na pewno się poprawi.