Jakie leki dla dzieci warto mieć zawsze pod ręką?

leki dziecko choroba

Rodzice zawsze się martwią, gdy dziecko choruje. Odporne i silne maluchy przechodzą kilka niegroźnych infekcji rocznie, a zanim odwiedzimy lekarza, chcemy pomóc dziecku. Większość medykamentów należy podawać dzieciom dopiero po konsultacji medycznej. Domowa apteczka powinna być jednak wyposażona w podstawowe leki dla dzieci i niemowląt. Co powinno się w niej znaleźć?

Kiedy gorączka i katar atakują! Podstawowe leki dla dzieci i niemowląt

Czasami dziecko w ciągu dnia czuje się dobrze, a wieczorem podnosi się gorączka. Jeśli jest wyższa niż 38˚C, musimy podać dziecku lek przeciwgorączkowy. Dobór postaci leku zależy od nasilenia objawów oraz wieku dziecka. Maluchom najlepiej podawać syropy lub czopki. Wśród leków dla dzieci i niemowląt znajdziemy także tabletki, granulaty i proszki do rozpuszczenia w wodzie, które mogą stosować dwulatki oraz tabletki, kapsułki żelatynowe i tabletki do żucia, które są idealnym wyborem dla dzieci powyżej 6 roku życia. Tego typu specyfiki powinny znaleźć się w każdej apteczce. Warto mieć także leki, które pomogą, gdy u dziecka pojawi się katar. Kupmy sól fizjologiczną, która sprawdza się przy oczyszczaniu noska z zaschniętego kataru. Można też stosować wodę morską w sprayu. W apteczce warto mieć krople do nosa, maść majerankową i wazelinę, którą można smarować skórę pod nosem, by uniknąć jej podrażnienia. Przydadzą się także preparaty do inhalacji, np. woda morska w ampułkach.

Leki dla dzieci i niemowląt idealne, gdy boli gardło

Przeziębieniu często towarzyszy ból gardła, który jest bardzo uciążliwy dla dziecka. Maluchowi można podawać preparaty, które go zminimalizują. Wspomagająco, w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, warto zastosować spray, który nawilża, koi i łagodzi ból, a także w naturalny sposób ogranicza rozwój bakterii chorobotwórczych. Przyda się maść rozgrzewająca, którą nacieramy skórę wokół gardła maluszka, a czasami także klatki piersiowej i pleców.

Co na ból brzucha i biegunkę u malucha?

Wśród niezbędnych w apteczce leków dla dzieci i niemowląt znajdą się także delikatne leki przeciwbólowe, które pomogą, gdy dziecko rozboli brzuch. W domowej apteczce powinna się też znajdować herbatka z kopru włoskiego, rumianku, melisy i mięty, które działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Kiedy zaatakuje biegunka, musimy podać dziecku doustny środek nawadniający. W czasie biegunki dziecko jest bowiem narażone na odwodnienie, a to stan szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych.

O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Kupmy też niezbędne środki opatrunkowe i dezynfekujące, które przydadzą się w przypadku stłuczeń, skaleczeń, urazów czy otarć. Powinny się wśród nich znaleźć: plaster, bandaż, opaska uciskowa i jałowe gaziki. Do odkażania potrzebna będzie woda utleniona (u dzieci sprawdza się ta w formie żelu), spirytus salicylowy, krem na otarcia, krem przyspieszający gojenie ran, preparat na stłuczenia oraz zimny kompres. Domowa apteczka powinna zawierać również: termometr, strzykawkę do aplikacji, gruszkę do noska, aspirator i inhalator (nebulizator).
Wszyscy rodzice chcą, by dzieci zawsze były zdrowe. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w niezbędne leki dla dzieci i niemowląt, które pomogą, gdy choroba zaatakuje. Warto się zabezpieczyć w ten sposób, by nerwowo nie biegać w poszukiwaniu całodobowej apteki.